absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

Czym jest karta wielowalutowa
Finanse

Czym jest karta wielowalutowa?

Kartę walutową oferują przede wszystkim banki. Aby wyrobić ją na najbardziej korzystnych warunkach, warto najpierw porównać oferty poszczególnych instytucji, co w dobie internetowych płatności, wirtualnych portfeli, kantorów online jest dość proste: w sieci można znaleźć nie tylko niezbędne informacje, ale także platformy porównujące oferty banków. A czym właściwie jest  karta wielowalutowa i jakie są jej rodzaje?

Rodzaje kart wielowalutowych

Karta wielowalutowa to tradycyjna karta, pod którą podpięte są rachunki walutowe. Liczba takich rachunków jest zależna od tego, co oferuje bank, w którym zostało otwarte konto. Taka karta to produkt szczególnie przydatny dla osób, które często wyjeżdżają za granicę i dokonują płatności w różnych walutach. Korzystanie w takich sytuacjach ze zwykłej karty płatniczej wiązałoby się z przykrymi konsekwencjami – przede wszystkim dodatkowymi kosztami w postaci wysokich prowizji. Z karty wielowalutowej można korzystać w Polsce: pełni ona wówczas funkcję zwyczajnej karty płatniczej.

To bardzo ogólne informacje, bowiem dokładna definicja karty wielowalutowej różni się w zależności od jej rodzaju:

  • kredytowa karta wielowalutowa – ta nazwa jest nieco myląca, bowiem banki nie wydają kart kredytowych, którymi można płacić w obcej walucie. Dodatkowo aby nie była pobrana prowizja za przewalutowanie, na rachunku muszą znajdować się Twoje własne środki na zakup.
  • debetowa karta wielowalutowa – ta karta pobiera środki z rachunku, na którym znajduje się waluta. Chcąc dokonać płatności np. w dolarach, musisz mieć na koncie odpowiednią kwotę – w innym przypadku środki zostaną pobrane bądź z konta, na którym masz złotówki bądź innego rachunku, na którym przechowujesz inną walutę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niezależnie od – w tym przykładzie – kursu dolara, przewalutowanie i tak będzie sporo kosztować. Korzystanie z debetowej karty wielowalutowej jest zatem opłacalne wyłącznie wtedy, gdy masz odpowiednią ilość środków w danej walucie; w przeciwnym razie pobrana prowizja może być bardzo wysoka.

Karty wielowalutowe, podobnie jak tradycyjne karty płatnicze, dają również dodatkowe możliwości. Można zbierać na nich punkty za zakupy i wymieniać je na rabaty w wybranych sklepach, oszczędzać, a niektórych można używać także jako kart miejskich w środkach transportu. Banki oferują także karty wielowalutowe dla firm.

Czy warto mieć kartę wielowalutową?

Jeśli nie odbywasz często podróży zagranicznych – czy to prywatnych, czy służbowych – to karta wielowalutowa nie jest dla Ciebie niezbędnym narzędziem. Jeśli jednak jesteś aktywnym turystą lub wykonywana praca wymaga wyjazdów za granicę, to warto rozważyć wyrobienie takiej karty. Jak podkreśla nasz rozmówca, przedstawiciel wrocławskiego Kantoru CENT, karta wielowalutowa pozwala na bezproblemowe, szybkie i wygodne dokonywanie płatności w wielu walutach, jednak przed złożeniem wniosku o jej otrzymanie należy uważnie zapoznać się z ofertą banku. Ważny jest brak ukrytych kosztów, lista dostępnych walut oraz informacja o opłatach za przewalutowanie oraz samo korzystanie z karty.

Warto pamiętać, że z reguły z opłat za przewalutowanie zwolnione są popularne waluty – USD, EUR, CHF, zaś za te, z których korzysta się rzadziej, trzeba zapłacić. A jeśli nie lubisz nosić zbyt wielu kart, zastanów się nad kartą wielowalutową do konta w postaci usługi – taka karta uruchamiana jest na tej, którą już masz.

Artykuł sponsorowany