absolutions.com.pl

absolutions.com.pl – biznes, finanse, praca

konta oszczędnościowe
Finanse

Dlaczego warto posiadać konto oszczędnościowe?

Przy wyjątkowo niskich stopach procentowych posiadania konta oszczędnościowego z pozoru może nie mieć sensu. W wielu przypadkach przecież tego typu konta są oprocentowane jeszcze gorzej niż lokaty, a czasem dodatkowo wymagają opłat. Jest jednak kilka powodów, dla których warto zdecydować się na konto oszczędnościowe, trzeba jednak dobrze poszukać dobrego produktu.

Konto oszczędnościowe – idealny pomocnik podczas oszczędzania

Wiele osób ma problem z odkładaniem pieniędzy, a jako powód podaje, że na koniec miesiąca praktycznie nic im nie zostaje na koncie. Czasem wynika to z nagłych, nieprzewidzianych wydatków, jak chociażby leki podczas choroby. Często powodem tego jest jednak uleganie różnym pokusom, bo w końcu środki są jeszcze na koncie.

Konto oszczędnościowe może takim osobom pomóc w dwojaki sposób. Po pierwsze pozwala zamrozić pewną kwotę tuż po wypłacie. Wystarczy działać w myśl zasady „najpierw zapłać sobie” i zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia założoną kwotę pieniędzy przelać właśnie na konto oszczędnościowe. W sytuacjach awaryjnych zawsze można z tych pieniędzy skorzystać, ale łatwiej będzie nie ulec różnym pokusom widząc mniejsze saldo na zwykłym koncie.

Po drugie wiele banków ma specjalne programy wspomagające oszczędzanie. Są idealne jako wsparcie tej pierwszej metody, oraz dla tych osób, do których zasada „najpierw zapłać sobie” nie przemawia. W ramach takiego programu bank przy każdej płatności kartą przelewa pewne zaokrąglenie kwoty wprost na konto oszczędnościowe – jak duże, to często można ustawić. Przykładowo płacąc 7,60zł w sklepie bank pobierze nam z konta 10zł a 2,40zł przeleje na konto oszczędnościowe. Takie bezwiedne oszczędzanie może mieć zaskakująco dobre efekty.

Konto oszczędnościowe a pieniądze na nieregularne wydatki

Konto oszczędnościowe może być także idealnym wsparciem gdy w ciągu roku pojawiają nam się nam duże nieregularne wydatki. Dobrym przykładem są tu wszelkiego rodzaju ubezpieczenia: za dom czy samochód, za które płaci się zwykle raz do roku. Mogą to być też przyjemne wydatki, jak na przykład urlop. Dobrym sposobem na to by zabezpieczać środki na takie wydatki jest przelewanie ich na konto oszczędnościowe. Dzięki temu w ferworze codziennych obowiązków nie znikną one z naszego konta.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe

Wybierając konto oszczędnościowe nie trzeba na szczęście sprawdzać wielu skomplikowanych parametrów. Na dobrą sprawę ważne jest by:
– konto było bezpłatne;
– umożliwiało co najmniej jedną bezpłatna wypłatę w miesiącu;
– jeśli tego oczekujemy, posiadało program automatycznego oszczędzania.

Dla wygody warto wybrać konto oszczędnościowe w tym samym banku, w którym posiada się ROR. Jeśli nie jest to jednak dla nas istotne to warto rozejrzeć się za takim kontem, które chociaż dla części środków posiada preferencyjne oprocentowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ