absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

opieka nad siecią informatyczną firmy
Biznes

Jak wygląda opieka nad siecią informatyczną firmy?

Każda firma działająca obecnie na rynku niezależnie od jej wielkości, nie jest w stanie funkcjonować bez dostępu do Internetu i różnych rozwiązań sieciowych. Pracownicy wykorzystują sieć do udostępniania stworzonych elementów projektów, prowadzą korespondencję mailową czy biorą udział w telekonferencjach. Wszystkie dane posiadane przez firmę przechowywane są w formie elektronicznej, a serwerownie niektórych korporacji zajmują naprawdę ogromną przestrzeń. Niestety, przestępcy zdają sobie sprawę z wagi wszelkich rozwiązań sieciowych — haker szukający łatwego zysku będzie próbował przełamać zabezpieczenia i dostać się do interesujących go danych lub systemów. Przedsiębiorcy muszą starać się nadążać zarówno za rozwojem „pozytywnych”technologii, które działają w służbie firm, jak i tych, które mogą boleśnie zaszkodzić rozwojowi firmy. W związku z powyższym opieka sieciowa nad danymi firmy jest niezbędna.

Opieka sieciowa firmy — na czym polega?

Każda firma powinna zlecić firmie zewnętrznej opiekę nad jej siecią informatyczną. Taka firma jak https://itsf.com.pl/oferta/data-center-support/ opiekuje się szeroko rozumianą siecią firmową, dba o jej prawidłowe i sprawne działanie oraz zachowanie bezpieczeństwa przesyłanych danych. Pracownik takiej firmy powinien być w 100% skoncentrowany na kwestiach bezpieczeństwa, nowych trendach w tej kategorii oraz pojawiających się zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Firma zewnętrzna może również przeprowadzać szkolenia dla „mniej technicznych”pracowników, którzy pracują w działach technologii sieciowych firmy, ale w swoich codziennych obowiązkach korzystają z Internetu.

Opieka nad siecią informatyczną — jakiej firmy zewnętrznej warto szukać?

Duże znaczenie w przeprowadzaniu ataków na sieć ma socjotechnika. Bardzo często, zamiast uciekać się do łamania zabezpieczeń czy tworzenia zaawansowanych technologicznie wirusów, cyberprzestępcy decydują się na wysłanie fałszywej wiadomości skłaniającej ofiarę do ujawnienia danych lub haseł. Dlatego tak ważne jest prowadzenie szkoleń i poruszanie najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem. Na co należy zwrócić uwagę? Pracownicy firmy zewnętrznej powinni uważnie czytać wszelkie wiadomości, które otrzymują. Sprawdzać kto jest nadawcą, skąd pochodzą linki wklejone do treści, szukać błędów i niejasności, które mogą zdradzać, że wiadomość jest próbą podszycia się pod dane lub ich wyłudzenia. Uczulić pracowników — zwłaszcza tych, którzy codziennie wysyłają dużo e-maili na fałszywe, złośliwe załączniki w wiadomościach i próby wyłudzania przelewów. Być może w przyszłości atak na firmę zostanie udaremniony dzięki szybkiej reakcji jednego z przeszkolonych pracowników. Nie da się ukryć, że opieka nad siecią informatyczną to nieraz trudne zadanie.

Jak chronić się za pomocą technologii?

Na rynku jest wiele wielomarkowych produktów, które mają chronić sieć firmową przed cyberprzestępczością. Jak odnaleźć się w gąszczu możliwości i wybrać najlepsze, najbardziej opłacalne, a przede wszystkim najbezpieczniejsze rozwiązanie? Polecamy dokładne przeanalizowanie asortymentu czołowych producentów tego typu produktów i zaopatrzenie się w porządne zabezpieczenie.