absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

darmowy program do księgowości
Finanse

Darmowy program do księgowości

Każde przedsiębiorstwo musi prowadzić księgowość. Oczywiście bardzo popularne jest oddawanie tego zadania w ręce biura rachunkowego, jednak coraz częściej właściciele próbują samodzielnie zająć się księgowością w swojej firmie. Programy komputerowy są bardzo pomocne.

Programy komputerowe do księgowania

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę, która zapisuje rachunkowość na kartce papieru. Nawet korzystanie z arkusza kalkulacyjnego wyszło już z mody. Jest za to darmowy program do księgowości, dzięki którego przygotowywanie wyliczeń do urzędu skarbowego staje się bardzo proste. Taki program pozwala zorientować się w finansach firmy, pozwala zobaczyć, czy jest zysk czy też strata, jak wyszedł dany miesiąc.

Czasami można kupić w pakiecie program do księgowania wraz z możliwością uzyskania porady od profesjonalnego księgowego, który doskonale orientuje się w zawiłościach prawa. Prawo szybko się zmienia, co chwilę pojawiają się nowe przepisy, które trzeba odpowiednio zinterpretować i zastosować w swoim przedsiębiorstwie. Bez fachowej pomocy to może być dość trudne.

Księgowy, doradca podatkowy czy prawnik?

Czasem ludzie nie orientują się w tym, z jakimi problemami mają zgłaszać się do księgowego, z czym iść do prawnika, a z czym do doradcy podatkowego. Każda z tych osób posiada wysokie wykształcenie i zna przepisy w pewnym obszarze. Jednak na przykład księgowy stosuje przepisy ustawy o rachunkowości, a chcąc zorientować się jakie rozwiązania będą korzystniejsze z punktu widzenia podatków, warto udać się do doradcy podatkowego.

Z kolei prawnik najlepiej pomoże tam, gdzie nie ma dylematów związanych z podatkami czy rachunkowością. Prawnik od spraw gospodarczych odpowie na pytania na przykład o nieuczciwą konkurencję, możliwości legalnej sprzedaży danych artykułów oraz pomoże w sporach z konsumentami.

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem. Każda firma musi wiedzieć, jakie ma przychody i koszty. Wybór formy opodatkowania nie jest prosty, ale można sobie z tym poradzić. Również comiesięczne rozliczenia nie muszą sprawiać problemów, jeśli tylko właściciel zatrudni właściwą osobę albo znajdzie program do księgowania, który będzie wyręczał go w wielu czynnościach. Do wielu programów wystarczy tyko wpisać dane z faktur, a wynik pojawia się po kilku minutach. Po pewnym czasie klient doskonale będzie wiedział, skąd biorą się poszczególne liczby i jak można osiągnąć nieco inny, wymarzony wynik finansowy w swoim przedsiębiorstwie. Warto nie lekceważyć kwestii księgowości w swojej firmie.