absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

różnica między kredytem hipotecznym a gotówkowym
Finanse

Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a gotówkowym

Chcesz kupić własne mieszkanie lub przeprowadzić generalny remont w już posiadanym lokum? Domyślamy się, że decyzja ta wiąże się z koniecznością pożyczenia pieniędzy od banku, a to sprawia, że w naturalny sposób pojawia się w Twojej głowie pytanie: kredyt hipoteczny czy gotówkowy, co będzie lepszym wyborem?

Czym jest kredyt hipoteczny?

W najpopularniejszym rozumieniu mianem kredytu hipotecznego określa się zobowiązanie finansowe, które zostało zaciągnięte w celu pozyskania środków na zakup lokalu mieszkalnego, bądź jego remont. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, hipoteczny posiada zabezpieczenie w postaci lokalu, który jest kupowany za środki pożyczone od banku. Innymi słowy, w przypadku kredytu hipotecznego, w razie braku możliwości spłaty zobowiązania, bank może wystąpić z roszczeniem o zwrot należności w formie rzeczowej – pod postacią mieszkania bądź domu zakupionego za pożyczone środki.

Warto wspomnieć, że pod nazwą kredyt hipoteczny może kryć się także każde zobowiązanie, które jest zaciągane przy obciążeniu hipoteki określonego budynku, nawet jeśli nie zaciągasz go w celu nabycia danego lokum czy jego wyremontowania. Jak zatem widać, pod określeniem kredyt hipoteczny kryje się dość szeroka gama zobowiązań finansowych, jednak my skupimy się na pierwszej definicji kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy – czym się wyróżnia?

Kredyt gotówkowy jest formą zobowiązania finansowego, wypłacanego klientowi indywidualnemu na podstawie jego wniosku. Co ważne, kredyt gotówkowy nie musi być celowy, co oznacza, że możesz zaciągnąć go na dowolny cel, np. zakup samochodu czy remont lokalu mieszkalnego.

Już na pierwszy rzut oka można zatem zauważyć, że kredyt gotówkowy może zostać zaciągnięty w związku ze zdecydowanie szerszą gamą wydatków, nie tylko związanych z kupnem mieszkania lub domu. To rozwiązanie może być przydatne np. gdy planujesz zakup sprzętu RTV czy mebli.

Wady i zalety kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest udzielany przez bank na zakup lokalu mieszkalnego, a w zamian – podmiot ten jest wpisywany do księgi wieczystej lokalu do momentu całkowitego spłacenia kredytu przez klienta.

Jest to jednocześnie jedna z największych wad i zalet tej formy kredytowania: z jednej strony, w razie niewypłacalności posiadasz zabezpieczenie, jednak z drugiej – tym zabezpieczeniem jest Twój dom.

Za wadę kredytu hipotecznego może być uznana ilość formalności, jakie trzeba załatwić, nim uzyskasz potrzebne środki. Musisz m.in. udowodnić swoją wypłacalność, przedstawiając zarobki, a do tego bank dość szczegółowo zbada Twoją historię kredytową. Wszystko to sprawia, że pozyskanie kredytu hipotecznego trwa od 2 do kilku tygodni. Dodatkowo, kredyt hipoteczny może oznaczać również opłaty, których nie znajdziesz w kredycie gotówkowym, np. za oględziny lokalu przeprowadzane przez rzeczoznawcę (138 zł – 420 zł)

Z reguły oprocentowanie kredytu hipotecznego jest niższe w porównaniu z kredytem gotówkowym, co oznacza, że dla wielu kredytobiorców jest to rozwiązanie korzystniejsze również w przypadku konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu. Także dopuszczalny okres kredytowania jest dużo dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego i może wynosić nawet 30 lat.

Kredyt gotówkowy – plus i minusy

Jedną z największych zalet kredytu gotówkowego jest to, że możesz samodzielnie wybrać, na co przeznaczysz środki. Nie ma tu żadnego wpisu do hipoteki, a za pieniądze pożyczone od banku możesz np. kupić samochód czy niezbędny sprzęt do domu. To oznacza, że kredyt gotówkowy daje Ci sporą swobodę wyboru.

Jednocześnie, w większości przypadków kredyt gotówkowy wiąże się z mniej korzystnym oprocentowaniem, co z kolei oznacza wyższe koszty do spłaty. Oczywiście, nie jest to regułą, jednak tak właśnie wygląda kwestia w większości wypadków. Warto także wspomnieć, że niemożliwe jest uzyskanie kredytu gotówkowego na podobną kwotę co w przypadku kredytu hipotecznego: banki po prostu nie udzielają tak wysokich pożyczek bez uzyskania zabezpieczenia.
Swego rodzaju zaletą kredytu gotówkowego jest czas jego spłaty, który – w porównaniu z kredytem hipotecznym – jest dużo krótszy. Weź jednak pod uwagę, że różnica ta wynika przede wszystkim z dużej dysproporcji jeśli chodzi o kwotę kredytu.

Wybór odpowiedniego rodzaju zobowiązania finansowego ma ogromne znaczenie pod kątem opłacalności inwestycji. Dlatego też stojąc przed dylematem co wybrać – kredyt hipoteczny czy gotówkowy – dokładnie rozważ swoją sytuację, a także wady i zalety każdego z rozwiązań, a w razie wątpliwości – skontaktuj się z doświadczonym ekspertem kredytowym.

Artykuł sponsorowany