absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

jak często zmieniać pracę
Praca

Jak często zmieniać pracę – obalamy największe mity

Na temat zmiany pracy krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Wywołują one mętlik w głowie osób, szczególnie tych młodych, które dopiero wypracowują sobie swoją pozycję na rynku zawodowym. Często powodują niepotrzebną presję, która prowadzi do tego, że po roku czy dwóch w firmie ktoś koniecznie chce zmienić pracę, ponieważ boi się zastoju zawodowego. Dlatego raz na zawsze warto rozwiać pewne nieprawdziwe przekonania dotyczące tego, jak często zmieniać pracę.

Jak często zmieniać pracę?

Sporo młodych osób sądzi, że pracę należy zmieniać regularnie, najlepiej co kilka lat, aby nie utknąć gdzieś na stałe, co może zahamować rozwój zawodowy. Czy rzeczywiście jest to prawda? Nie do końca. Pracę zmienia się po to, aby podnosić swoje kwalifikacje i uczyć się nowych rzeczy. By zarabiać więcej i piąć się po szczeblach kariery, doświadczając rozwoju. Jeśli te priorytety zawodowe są istotne, rzeczywiście trzeba trzymać rękę na pulsie co jakiś czas stawiać sobie nowe wyzwania związane ze zmianą pracodawcy. Może być jednak tak, że ktoś zwyczajnie realizuje się na swoim stanowisku pracy i lubi miejsce, w którym pracuje. Jest zadowolony ze wszelkich aspektów, w tym z finansowych. Czy musi zatem przymierzać się do zmiany pracy? Czy to konieczne? Oczywiście, że nie.

Zmiany pracy, a CV

Pracownicy często zastanawiają się nad tym, co o częstych lub rzadkich zmianach pracy będą myśleć inni potencjalni pracodawcy. Istnieje przekonanie, że jeśli ktoś bardzo rzadko zmienia pracę, to może to zrobić złe wrażenie na innym pracodawcy, który będzie sądził, że pracownik nie chce się rozwijać, że nie zależy mu na karierze. Częste zmiany pracy, na przykład co kilka miesięcy, również zdaniem pracowników nie są do końca dobrze interpretowane przez potencjalnych nowych pracodawców. Trzeba jednak pamiętać o tym, że naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób wytłumaczy się swoją drogę zawodową rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej na nowe stanowisko. Jeśli istnieją konkretne powody dla których ktoś rzadko zmieniał pracę lub robił to bardzo często, wystarczy to powiedzieć.

Zmiana pracy, a zarobki

Planując zmianę pracy trzeba pamiętać o tym, że to właśnie lepsze zarobki są jednym z ważnych motywatorów napędzających do zmiany. Przejście z konkretnego stanowiska z jednej firmy to drugiej rzeczywiście może wpłynąć na poprawę zarobków. Często można wtedy liczyć również na stanowisko wyższe, bardziej odpowiedzialne, ponieważ ma się na swoim koncie już duże doświadczenie. Patrząc na to w ten sposób, zmiana pracy będzie opłacała się finansowo.