Chyba każdy już miał choć raz styczność z opakowaniami ekologicznymi. Wiele osób zadaje sobie pytanie, z czego tego typu pojemniki są wykonane. Jeśli chcesz wiedzieć, po jakie materiały sięgają producenci przy ich produkcji, poniżej omawiamy najczęściej wykorzystywane surowce do produkcji eko opakowań.
1. Pulpa papierowa popularny materiał do produkcji eko opakowań
Najpopularniejszym materiałem do produkcji opakowań ekologicznych jest pulpa papierowa — określana często też jako pulpa drzewna. Uzyskuje się ją z makulatury. Często producenci podkreślają proekologiczny aspekt tego surowca. Zamiast trafiać na wysypisko, makulatura jest wykorzystywana do produkcji opakowań.
Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest działalność firmy Pakowanko.com — hurtownia opakowań na wynos pozyskuje surowce od podmiotów zajmujących się recyklingiem.
Pulpa jest masą celulozową, która jest dziś wszechobecna w branży gastronomicznej. Praktycznie każdego typu opakowania ekologiczne można wyprodukować z tego materiału. W przeciwieństwie do plastiku pulpa jest w 100% biodegradowalna. Oznacza to, że sama ulega rozkładowi w środowisku naturalnym.
2. Trzcina cukrowa w opakowaniach dla gastronomii
Coraz częściej podczas zamawiania dań na wynos można spotkać się z pojemnikami wykonanymi z trzciny cukrowej. Wiele firm cateringowych korzysta z pojemników na bazie trzciny cukrowej — producenci dostarczają im praktycznie każdego typu pojemniki: od większych menuboxów, pojemników na burgery, czy nawet misek na zupy i sałatki.
Przedsiębiorcy podkreślają, że chętnie sięgają po to rozwiązanie z uwagi na jego wytrzymałość — szczególnie odporność na tłuszcz i wilgoć. Mało tego, wiele firm świadczących sprzedaż wysyłkową podkreśla, że trzcina cukrowa doskonale pochłania wstrząsy. To sprawia, że jest idealnym tworzywem, które sprawdza się w firmach świadczących usługi e-commerce. Również przemysł farmaceutyczny zaczyna dostrzegać właściwości izolacyjne tego surowca. Z tego powodu można czasem spotkać opakowania z niej wykonane przy transporcie leków.
Również klienci cenią trzcinę cukrową podczas zamawiania potraw. Wynika to z faktu, że tego typu ekologiczne opakowania wyglądają po prostu estetycznie.
3. Bambusowe opakowania ekologiczne
Bambusowe opakowania powstają z włókien bambusa — są one prasowane i formowane w różne kształty. Bambus rośnie szybko, bez potrzeby stosowania pestycydów czy dużej ilości wody, co sprawia, że jest odnawialnym i łatwo dostępnym surowcem.
Ogromną zaletą bambusowych opakowań ekologicznych jest ich niska masa. Dodając do tego ich wytrzymałość i biodegradowalność, można powiedzieć, że są one idealnym zamiennikiem dla plastikowych opakowań. Trzeba też dodać, że mają one właściwości antybakteryjne. Dzięki temu tak wiele firm z branży spożywczej sięga po nie.
Niestety są tutaj też minusy — koszt produkcji bambusowych opakowań jest wyższy niż plastiku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wielu konsumentów coraz częściej zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania.
4. Worki ze skrobi kukurydzianej
Worki ze skrobi kukurydzianej to ekologiczna alternatywa dla plastikowych opakowań, wykonane z biodegradowalnego materiału na bazie naturalnych surowców. Powstają w procesie fermentacji cukrów z kukurydzy, co prowadzi do wytworzenia bioplastiku, zwanego PLA (kwas polimlekowy).
Tego typu bioplastik znajduje zastosowanie m.in. w gastronomii, wśród konsumentów podczas codziennych zakupów, worków na śmieci.
Niestety nie jest to produkt idealny — cechuje się gorszą trwałością niż jego bardziej szkodliwe plastikowe alternatywy.
Z czego produkuje się opakowania ekologiczne? (podsumowanie)
jak widzisz, jest całkiem sporo ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych plastikowych opakowań. Jeśli szukasz rozwiązań dla swojego biznesu, najlepiej skontaktuj się z jednym z producentów tego typu produktów — opowiedz, do jakiego typu zastosowań potrzebujesz wykorzystywać pojemniki, a on na pewno doradzi najlepszą opcję.
Artykuł sponsorowany