absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

jak założyć działalność nierejestrowaną
Biznes

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Od kilku lat przedsiębiorcy w Polsce mają możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jest to rodzaj działalności na próbę, który znacznie różni się od prowadzenia firmy. Jak założyć działalność nierejestrowaną? Jak ją prowadzić? O czym trzeba pamiętać?

Bez rejestracji

Jak sama nazwa wskazuje – działalności nierejestrowanej nie trzeba nigdzie rejestrować. Wystarczy po prostu podjąć decyzję o jej prowadzeniu. Nie ma jednak wymogu zgłaszania się do żadnej ewidencji czy ZUSu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełniać żadnych wymogów czy prowadzić dokumentacji. Działalność nierejestrowana nie jest jednak dla wszystkich. Nie mogą jej prowadzić osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą, rolnicy oraz osoby, które prowadzą biznesy wymagające koncesji lub pozwoleń.

Próg

W wypadku działalności nierejestrowanej kluczowy jest próg przychodów. Limit to 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2021 roku wynosi on 1400 zł miesięcznie, czyli 16 800 zł w skali roku. Co ważne, limit rozważa się w skali miesiąca. Jeśli więc w jakimś miesiącu zarobisz 1500 zł, to musisz zarejestrować działalność gospodarczą i nie ma żadnego znaczenia fakt, że w miesiąc wcześniej i miesiąc później zarobiłeś już tylko 200 zł. Z tego właśnie powodu konieczne jest prowadzenie na bieżąco ewidencji przychodów. Na rejestrację działalności masz 7 dni od momentu przekroczenia przychodów.

Urząd skarbowy

Brak zarejestrowanej działalności nie oznacza zwolnienia z rozliczeń z fiskusem. Twoim obowiązkiem jest odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy. W rozliczeniu PIT przychody z działalności nierejestrowanej nazywane są przychodami z tzw. innych źródeł. Twój przychód zostanie więc opodatkowany w wysokości 17% lub 32%. Podatek ten płaci się w rozliczeniu rocznym, więc bardzo ważne jest, by wcześniej się do tego przygotować. Najłatwiej jest regularnie odkładać należną kwotę np. na konto oszczędnościowe.

ZUS

Działalność nierejestrowana nie musi być zgłaszana do ZUSu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli pracujesz równocześnie na etacie lub na umowę zlecenie i równocześnie prowadzisz swoją działalność nierejestrowaną, to wysokość twoich składek nie podlega zmianom.

Bezrobotni

Prawdziwą ciekawostką jest to, że osoby zarejestrowane jako bezrobotne także mogą prowadzić działalność nierejestrowaną. Ważne jest jednak to, by na bieżąco monitorowały one swoje przychody oraz odprowadzały należny podatek. Jeśli przychód przekroczy wskazany limit, to konieczne jest zarejestrowanie firmy oraz poinformowanie o tym UP.