absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

czy warto inwestować w nieruchomości
Biznes

Czy warto inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości od lat jest uważane za dobry sposób na lokatę gotówki. Trzeba jednak wiedzieć, że z roku na rok jest to coraz trudniejsze. Najemcy mają coraz większe wymagania, a na rynku jest coraz większa konkurencja. Czy warto inwestować w nieruchomości pod wynajem?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!

Jest to główne kryterium, na którym należy się skoncentrować poszukując atrakcyjnej inwestycji. Pytanie jednak brzmi, jaka jest atrakcyjna lokalizacja?

Bardzo wielu inwestorów koncentruje się na ścisłym centrum miasta. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Wiele mieszkań w dużych miastach, zlokalizowanych w śródmieściu, przeznaczonych jest na wynajem, a to znaczy, że inwestor musi zmierzyć się z dużą konkurencją.

Zastanawiając się, gdzie warto szukać mieszkania należy skoncentrować się na miejscach, w których powstają nowe uczelnie lub miejsca pracy. Takie miejsca zawsze będą cieszyły się popularnością u najemców. Kto nie chce mieszkać blisko pracy bądź uczelni?

Dla jakiego klienta jest przeznaczone mieszkanie?

Zastanawiając się, czy warto inwestować w nieruchomości należy określić klienta, do którego ma być skierowana oferta.

W dzisiejszych czasach wynajem okazjonalny przeznaczony dla turystów oraz przedsiębiorców stał się bardzo ryzykownym zajęciem. Można jednak skoncentrować się na wynajmie nieruchomości dla pracowników zagranicznych. Polska już od dłuższego czasu jest bardzo atrakcyjnym rynkiem pracy. Można zauważyć stały dopływ pracowników z zagranicy, a oczywiste jest, że będą oni potrzebowali mieszkań.

Mniej dochodową, ale bezpieczniejszą formą zarabiania na wynajmie, jest skoncentrowanie się na najemcach, którzy szukają mieszkań na wiele lat. Ceny mieszkań z rynku pierwotnego systematycznie rosną, banki wymagają coraz większego wkładu własnego. Są to warunki, które są trudne do spełnienia dla wielu młodych ludzi, którzy planują rozpoczęcie samodzielnego życia. Współpraca z takim klientem daje mniejszy, ale za to pewny dochód pasywny.

Zastanawiając się, czy warto inwestować w nieruchomości trzeba sobie uświadomić, że jest to rynek trudny, który wymaga doświadczenie, znajomości lokalnego rynku nieruchomości oraz ciągłego śledzenia tego, co dzieje się w gospodarce i odpowiedniego reagowania.

Jeszcze kilka lat temu zaciągnięcie kredytu, by kupić nieruchomość inwestycyjną było dobrym rozwiązaniem. Dziś trzeba to dokładnie przeanalizować. Trzeba pamiętać, że mieszkanie, które jest niewynajęte nie tylko nie przynosi dochodu, ale również generuje koszty (opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości, koszt kredytu).