Na jakimś etapie swojej kariery prawie każdy z nas zadaje sobie pytanie, czy obrana przez nas ścieżka zawodowa była prawidłowa. Czy to, co robimy sprawia nam jeszcze frajdę? Czy mamy jeszcze możliwości rozwoju? A może nasz zawód z punktu widzenia współczesnej gospodarki staję się powoli zbędny? Jeśli tak jest, być może przyszedł czas na przebranżowienie się.
Całe życie w jednej firmie
Pokolenie naszych rodziców podchodziło do pracy i życia zawodowego w nieco bardziej konserwatywny sposób – wyuczony zawód był zazwyczaj tym, który wykonywali przez całe życie. Ktoś, kto kończył technikum ekonomiczne zazwyczaj przez swoje dorosłe życie pracował jako księgowy. Ktoś, kto zatrudniał się w kopalni, zazwyczaj pracował jako górnik aż do przejścia na emeryturę. Jeśli miało się pracę, nie ryzykowało się i nie rozglądało się za inną. Wiele osób nie zmieniało pracodawcy nawet przez całe swoje życie – pozostawało się w w jednej firmie czy urzędzie i ewentualnie przemieszczało się między różnymi działami. List motywacyjny przebranżowienie się – takie pojęcia w zasadzie nie były potrzebne.
Zmiany na rynku pracy
Sytuacja na dzisiejszym rynku pracy wygląda jednak zgoła inaczej – globalizacja i gwałtowny rozwój technologiczny sprawiły, że nasze życie zawodowe nigdy nie będzie już takie jak kiedyś. Pewne zawody już stały się niepotrzebne, inne znikają na naszych oczach. Tam, gdzie pracę ludzką w łatwy sposób zastąpić mogą maszyny, automatyzacja i mechanizacja stają się faktem. Nawet tam, gdzie rozwiązania te na chwilę obecną są jeszcze zbyt drogie by znalazły powszechne zastosowania, zmiana taka nastąpi prawdopodobnie w ciągu kilku lub kilkunastu lat, gdy uda się wdrożyć nowe, bardziej opłacalne technologie. Pracownikom nie pozostanie nic innego, jak poszukać dla siebie nowego miejsca na rynku pracy.
Twoje atuty
Czujesz, że musisz przenieść swoją karierę na nowe tory? Boisz się, że będziesz musiał zacząć w nowym miejscu od samego początku, czyli od najniższego stanowiska? Dobra wiadomość jest taka, że jeśli mamy dobrze przygotowany i przemyślany list motywacyjny przebranżowienie się jest możliwe! W naszej dotychczasowej pracy z pewnością jest coś, co przyda się u naszego potencjalnego nowego pracodawcy – i to właśnie warto zawrzeć w liście motywacyjnym. Wśród umiejętności, którymi zawsze warto się pochwalić jest z pewnością entuzjazm, elastyczność czy umiejętność szybkiego uczenia się – niedoświadczony ale chętny do nauki pracownik może na dłuższą metę okazać się dla pracodawcy lepszą inwestycją niż ktoś doświadczony, ale zblazowany, znudzony i pozbawiony jakiejkolwiek chęci doszkalania się i rozwoju.