absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

jaką pracę wybrać
Praca

Jaką pracę wybrać, aby mieć satysfakcję?

Wybór pracy jest zawsze decyzją ważną i długofalową, warto więc rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Bo pracujemy nie tylko dla pieniędzy, ale również – coraz częściej – dla spełnienia swoich aspiracji lub innych niematerialnych oczekiwań.

Praca zgodna z wykształceniem

Możliwość uzyskania takiej pracy można ocenić jako wybór wzorcowy. Jednak czy zawsze zawód wyuczony pokrywa się z faktycznymi zainteresowaniami i chęcią rozwoju w tym właśnie kierunku? – Oczywiście, że nie. A jaką pracę wybrać, gdy posiadamy więcej niż jedną specjalizację zawodową?
Wydaje się, że wybór pracy według posiadanego wykształcenia jest celowy wówczas, gdy: – pragniemy zdobytą wcześniej wiedzę wykorzystywać w praktyce, bowiem jest to dla nas interesujące;
– wykonywanie zawodu wyuczonego pozwala na uzyskanie zarobków znacząco wyższych, niż w innym zawodzie.

Kryterium statusu materialnego

Kierowanie się przede wszystkim wysokością możliwych do uzyskania zarobków, może prowadzić do decyzji o podejmowaniu pracy zupełnie rozbieżnej z wcześniejszymi planami lub zainteresowaniami. Zdarza się, że młodzi ludzie wybierają taką pracę na określony, przyjęty z góry okres, przeznaczony na tzw. dorobienie się. Po zarobieniu satysfakcjonującej kwoty, wracają do pierwotnych celów zawodowych i realizacji własnych ambicji. Jednak bywa z tym różnie.

Kryterium prestiżu zawodowego

Chociaż osiągnięcie wysokiej pozycji zawodowej bardzo często wynika z dużego zaangażowania w wykonywanie tego, co potrafimy najlepiej, a więc zawodu wyuczonego, nie jest to regułą.
Bywa, że dla osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej, podejmujemy wysiłek wejścia do środowiska zawodowego, które wydaje nam się bardziej prestiżowe, choć odbiegające od posiadanych kwalifikacji. Wymaga to często ogromnego wysiłku i wyrzeczeń, ale nierzadko się udaje i – po pewnym czasie – może przynieść wiele satysfakcji.

Opcja własnej wygody

A jaką pracę wybrać, gdy zależy nam przede wszystkim na własnej wygodzie? Jak zarabiać, gdy marzymy o wolnym czasie na rozwijanie własnych pasji, hobby, podróżach? Dla takich osób na pewno idealnym rozwiązaniem jest praca typu home-office lub zajęcia dorywcze.
Możliwość pracy w domu oferuje coraz większa liczba pracodawców i są to zajęcia o bardzo zróżnicowanych wymaganiach odnośnie poziomu wykształcenia i umiejętności.

Jak widać w kwestii wyboru pracy nie istnieje jedna uniwersalna zasada, mogąca być drogowskazem dla każdego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, umiejętności i przyjętego sposobu na życie.