absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

jak napisać proste cv
Praca

Jak napisać proste CV – najważniejsze wskazówki

Znalezienie pracy, szczególnie w obecnych czasach pandemii koronawirusa, jest bardzo trudnym zadaniem. Mimo to absolutnie nie wolno się poddawać. Należy bezustannie wysyłać dokumenty do wielu firm jednocześnie. List motywacyjne nie zawsze jest wymagany, ale życiorys już tak. W artykule wyjaśnimy więc, jak napisać proste CV, które zwiększy szansę na zatrudnienie i przyciągnie uwagę rekrutera.

Dwie strony maksymalnie

Często martwimy się, że nikt nie zadzwonił i nie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. Powód? Curriculum Vitae było za długie, słabe jakościowo i mało czytelne. Życiorys powinien mieć nie więcej niż dwie strony i musi zawierać tylko najważniejsze informacje odpowiadające wymaganiom potencjalnego pracodawcy. W takim prostym dokumencie istotny jest także styl, ale poza nim należy pamiętać o odpowiednim podziale na sekcje. Poza danymi osobowymi i kontaktowymi, trzeba zamieścić krótki opis zawodowy, czyli nasze umiejętności, odniesione sukcesy oraz kwalifikacje. Nie zapominajmy też o ukończonych szkoleniach, wykształceniu i znajomości języków obcych.

Przejrzysta forma

Niektórzy stwierdzą, że CV będzie bardzo skuteczne, jeżeli zostanie stworzone na podstawie gotowego kreatora znalezionego w Internecie. Warto jednak spróbować samemu napisać taki dokument. Wtedy udowodnimy, że jesteśmy osobami kreatywnymi. Nie przesadzajmy jednak z ilością kolorów i grafik. Nie używajmy także mało znanych czcionek. Drogą do sukcesu jest przejrzystość oraz czytelność Curriculum Vitae. Co więcej, starajmy się, aby nie było w nim żadnych błędów interpunkcyjnych, ortograficznych, rzeczowych oraz literówek. Dlatego zanim wyślemy albo zaniesiemy osobiście ten dokument, najpierw kilka razy go przeczytajmy. Wówczas nie trafi on bezpośrednio do kosza.

Odpowiednie zdjęcie i klauzula

Trzymając się powyższych porad i opisanych elementów, nie będziemy się już zastanawiać, jak napisać proste CV. To na szczęście nic skomplikowanego, ale jest coś jeszcze, o czym trzeba pamiętać. Niestety, nawet najlepiej stworzone tego typu pismo będzie odrzucone na etapie rekrutacji, jeżeli nie znajdzie się w nim profesjonalna, aktualna i bardzo dobra jakościowo, wyraźna fotografia. Oczywiście taka, która przedstawi naszą sylwetkę w eleganckim stroju, a nie w szarym dresie. Dodatkowo nie może zabraknąć zgody na przetwarzanie danych osobowych. Owa klauzula w dawniejszych latach nie była potrzebna, ale dziś jest konieczna, aby Curriculum Vitae spełniało najważniejsze formalne warunki.