Odpowiedź na pytanie jak zbudować zdolność kredytową jest bardzo ważna dla wielu osób. Nie zawsze nasze życie układa się tak, jak to sobie planujemy. Czasami trzeba skorzystać z pomocy banku. Jak zbudować zdolność kredytową i dlaczego ma to tak duże znaczenie?
Zdolność kredytowa – co to jest?
Zdolność kredytowa to maksymalna kwota pożyczki, jakiej bank jest w stanie udzielić kredytobiorcy. Jest ona oceniana na podstawie miesięcznych dochodów oraz wydatków klienta. Nie są to jednak wszystkie czynniki, które mają wpływ na określenie zdolności kredytowej.
Bank sprawdzi również historię kredytową klienta. Bardzo ważne są terminowe spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Spóźnienia czy obecność w BIK-u może być dyskwalifikująca.
Kolejnym elementem, na który bank zwróci uwagę, jest forma zatrudnienia. Najchętniej banki rozpoczynają współprace z osobami, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony. Ważne jest również wykształcenie. Osoby z wyższym wykształceniem mają szansę na lepsze zatrudnienie.
Jak zbudować zdolność kredytową?
Wiele osób jest przekonanych, że wcześniej zaciągnięte kredyty mogą być problemem, gdy zależy nam na dużym kredycie hipotecznym. Nie jest to prawdą.
Kredyty gotówkowe, które były zaciągnięte we wcześniejszych latach i systematycznie spłacane uwiarygodniają klienta. Bank wie, że kredytobiorca jest rzetelny i wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
Chcąc podwyższyć swoją zdolność kredytową warto spłacić zaciągnięte zobowiązania. Koniecznie trzeba pamiętać o kartach kredytowych, nawet tych nieużywanych. Dla banku jest to zobowiązanie.
Najważniejszym elementem zdolności kredytowej są dochody. Przygotowując się do zaciągnięcia dużego kredytu warto zadbać o umowę o prace oraz podwyższenie swoich dochodów. Jak to zrobić?
Jednym ze sposobów podwyższenia dochodów jest znalezienie dodatkowego zajęcia. Praca zdalna, korepetycje czy sprzedaż rękodzieła to zajęcia, które można wykonywać po godzinach pracy. Jest to dodatkowe źródło dochodu.
Starając się o kredyt hipoteczny należy również zadbać o wkład własny. Banki coraz częściej żądają wkładu własnego na poziomie 20-30% wartości nieruchomości. Trzeba pamiętać, że im wyższy jest udział własny kredytobiorcy, tym łatwiej otrzymać kredyt. Jednocześnie można otrzymać większą sumę lub wydłużyć okres spłaty.
Nie każdy planuje zaciągniecie dużego kredytu w banku. Nie znaczy to jednak, że nie można sobie przygotować dobrego gruntu, który może przydać się w sytuacji kryzysowej. Przygotowanie się do zaciągnięcia kredytu zajmuje dużo czasu. Warto o tym pamiętać i nie zamykać sobie tej drogi.