absolutions.com.pl

biznes, finanse, praca

Faktoring odwrócony
Finanse

Faktoring odwrócony – co warto wiedzieć?

Faktury można finansować przez faktoring w obie strony – zarówno przy sprzedaży, jak i przy zakupie. We współpracy z efaktor.com.pl w niniejszym artykule omówimy, co warto wiedzieć o faktoringu zakupowym, czyli odwrotnym.

Faktoring odwrócony – na czym on polega?

Klasyczny faktoring umożliwia finansowanie faktur. W jego ramach pieniądze otrzymuje wtedy wystawca faktury. Co to jest faktoring odwrotny?

W przypadku faktoringu odwrotnego chodzi o finansowanie faktur zakupowych. To zatem usługa skierowana do firm, które chcą łatwiej pokryć koszty związane z dokonywanymi przez siebie zakupami.

Za pomocą faktoringu zakupowego można pokryć różne koszty, na przykład sfinansować zakup:
 – materiałów
 – urządzeń i maszyn
 – części zamiennych
 – opakowań
 – paliwa

Jakie są zalety faktoringu odwrotnego?

Faktoring ten związany jest z licznymi korzyściami i mogą zauważyć je zarówno sam kupujący, jak i jego dostawca czy usługodawca.

Dla kupującego faktoring odwrotny jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie musi on w tym przypadku płacić od razu za zakupione towary czy zlecone usługi. Koszty te ponosi wtedy firma faktoringowa, a jej klient może opłacić je w innym terminie, także rozłożone na raty.

Taka usługa jest zatem bardzo wygodna, gdy kupujący nie chce angażować posiadanych środków i woli je zachować, by utrzymać płynność finansową w razie pojawienia się innych wydatków.

Również faktoring odwrotny dla kupującego jest korzystny pod kątem budowy pozytywnego wizerunku i zaufania oraz daje możliwość otrzymania dodatkowych bonusów za szybką płatność.

Z kolei dla usługodawcy czy dostawcy jest on sposobem, by natychmiast otrzymać pieniądze. W wielu branżach, gdzie stosuje się natychmiastowe terminy płatności, faktoring może być zatem bardzo pomocny.

Kiedy warto wybrać faktoring zakupowy?

Ze względu na liczne zalety ta forma faktoringu może pomóc wielu przedsiębiorcom. Kiedy faktoring odwrotny stanowi najlepszy wybór dla firmy?

Przede wszystkim warto rozważyć go wtedy, gdy kontrahenci wymagają zastosowania skróconych terminów płatności, na przykład w branżach drzewnej, metali, tworzyw sztucznych, opakowań.

Sprawdzi się przy tym w firmach, które nie mają zbyt dużych obrotów i oszczędności, więc natychmiastowa płatność może być w ich przypadku zagrożeniem dla zachowania płynności finansowej. Faktoring pozwala wtedy na poprawę bezpieczeństwa finansowego firmy.

Warto też wskazać, że faktoring zakupowy wymaga posiadania odpowiedniej wiarygodności finansowej. Konieczne jest więc posiadanie zdolności kredytowej, by z niego skorzystać, więc nie jest on przeznaczony dla wszystkich firm.

Materiał zewnętrzny