absolutions.com.pl

absolutions.com.pl – biznes, finanse, praca

fałszywe faktury gdzie zgłosić
Finanse

Fałszywe faktury – gdzie zgłosić i jak się zachować?

Obecnie bardzo popularną formą oszustwa są fałszywe faktury gdzie zgłosić, żeby ochronić kolejne osoby? Najczęściej przychodzą one na adres mailowy i w żadnym wypadku nie można otwierać zawartych linków.

Wygląd fałszywej faktury

Po otwarciu takiej strony oszuści zdobędą dostęp do twoich danych, które będą mogli później wykorzystać. Faktura z reguły jest tak spreparowana, że wygląda jakby była prawdziwa. Dlatego niczego nieświadomi internauci mogą się bardzo łatwo pomylić. Głównym celem oszustów jest zdobycie informacji lub zainstalowanie specjalnego wirusa na dysku twardym drugiej osoby. Niektóre faktury są podrobione tak dobrze, że potrzebna jest opinia eksperta, który oceni prawdziwość danego dokumentu. Po zainstalowaniu wirusa na komputerze ofiary, przestępcy mogą w czasie rzeczywistym obserwować działania internauty, który nie spodziewa się niczego. Fałszywe faktury są jednym z narzędzi popularnego w ostatnich latach phishingu. Z reguły ludzie podszywają się pod operatorów komórkowych oraz banki, z którymi ofiara współpracuje lub wcześniej współpracowała. Wtedy skuteczność oszustwa jest największa, ponieważ taka osoba najczęściej niczego się nie spodziewa. W przypadku otrzymania takiej faktury trzeba zgłosić sytuację do danego operatora lub banku, który teoretycznie dany dokument wysłał. Oczywiście warto również poinformować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dobrym rozwiązaniem jest także zgłoszenie się do Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe. Patronatem tego Zespołu jest Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Gdzie zgłosić fałszywą fakturę?

Przede wszystkim należy jednak zachować ostrożność i nie otwierać podejrzanych linków, które przychodzą na skrzynkę pocztową lub trafiają do spamu. Niestety w obecnych czasach internet stwarza bardzo dużo okazji oraz możliwości, które wykorzystywane są najczęściej przez nieuczciwych ludzi. Należy zwrócić uwagę na fakt, że faktury, które tworzą oszuści wyglądają autentycznie i niestety ciężko je czasem odróżnić. Często są one przedstawiane w formie komunikatów od operatora, banku, gazowni lub elektrowni. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dana faktura jest prawdziwa możesz się upewnić dzwoniąc bezpośrednio do danego operatora lub banku. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ szybko możesz się dowiedzieć, czy otrzymany dokument jest autentyczny. Szansa odzyskania utraconych pieniędzy niestety jest bardzo mało, ponieważ oszuści są bardzo ostrożni i często wykorzystują zmienny adres IP, dlatego ciężko ich wykryć. Najważniejszy jest jednak adres e-mail, który różni się od oficjalnego. Dlatego w sytuacji, gdy masz wątpliwości zwróć uwagę przede wszystkim na to pole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ